Vždyť necelé polovině zákazníků tak zapáchá z mordy, že budu muset asi začít vybírat příplatky za práci v zamořeném prostředí. A takový nečekaný polibek, tak ten nestojí opravdu za nic.

Někteří psí zákazníci jsou doslova neodbytní, jak chtějí oblíznout můj obličej. Nejběžnější příčinou takového zápachu bývá katastrofální stav psího chrupu a zánět dásní, kde se rozkládají zbytky potravy. Z toho pak pochází někdy až hnilobný zápach, paradentóza a zánět okostice zubů. Občas se také může jednat o poranění dásně, když pes například kousal klacek nebo nějaký ostrý předmět. U kokršpanělů se často objevuje také zánět kůže v oblasti koutků, kterým se také říká „kokří koutky“. V takovém případě stačí většinou okolí koutků vyholit, natřít kalciovou mastí a dbát o zvýšenou hygienu.

V salonu se někdy stává, že majitel dovede psa na ostříhání a stěžuje si, že pes strašně „smrdí“, že neví proč. Vůbec je totiž nenapadne, že zápach souvisí většinou s chrupem psa. Potom už stačí, když nadzvednu pysk u psa a ukážu majiteli, co se ukrývá v psí tlamě za kamenný poklad. Snad každý majitel, který spatří katastrofální chrup svého psa, jen udiveně kouká. V prvním okamžiku se nezmůže ani na slovo, jako kdyby viděl fata morganu. Pak se mě zeptá, co to je.

Kolikrát si říkám, že pokud si někdo pořizuje psa, také by měl vědět, jak pečovat o jeho zuby. Pokud je na daný problém upozorní doma až zápach z tlamy, tak už bývá často pozdě. Zubní kámen a zánět dásní je tak rozsáhlý, že se zuby uvolňují a dochází k jejich vypadávání.

Problémem se zuby netrpí všichni psi stejně, ani jak se říká, že malá plemena jsou náchylnější. Každý pes má přeci stejný počet zubů. V malé tlamě jsou blíž u sebe než u velkého psa. V menších mezizubních prostorech se drží více zbytků jídla a tvoří se bakterie. Znám ale plno malých psů, kteří mají zuby bílé jak perličky.

Důležitá je prevence, než pak řešit následky. Nejúčinnější ze všech preventivních opatření je pravidelné čištění zubů. Nemusíte čistit psovi zuby jako nám, ráno a večer. Zpravidla stačí 1-2 krát za týden. Proto je dobré, zvykat pejska na čištění zubů již od štěněte. Nejdříve mu přejíždíte zuby prstem, pak vatičkou a nakonec použijete kartáček, a pak už jen přidáte zubní psí pastu. Na čištění používejte buď psí kartáček, nebo postačí i dětský měkký. Zubní pasty jsou pro psy ochucené s různou příchutí, aby pejskovi chutnaly. Jsou rybí, kuřecí, lososové a další.

Já mám své psy naučené na čistění zubů velmi dobře. Stačí říct slovo zuby a oba psi běží a nastavují tlamu na čištění. Jsou tak nedočkaví, že jim kapou sliny. Pokud uvidí někoho z rodiny, že si čistí zuby, hned chtějí také vyčistit a strkají do něj čumákem, aby upoutali svou pozornost.

Pokud nemá někdo psa naučeného na čištění zubů, jsou i jiné možnosti. Existují různé olejíčky a pasty, které se pouze natřou na zuby bez mechanického čištění. Používají se hlavně na noc, kdy už pejsek nebude pít vodu. Další možností je přidávat do vody nebo do jídla různé doplňující přípravky. Poslední, co mě ještě napadá, jsou různé spreje, které se nastříkají na dásně a zuby. S tím mám ale špatné zkušenosti. Vždy jak mě uviděl náš pes, jak se přibližuji, utekl velkou rychlostí a zalezl na málo přístupné místo. Párkrát se mi i podařilo psa chytnout a aplikovat sprej. Pak jsem od veškerých těchto výrobků upustila, protože nebudu mít doma za nějaký čas vystresovaného psa. Nyní miluje čištění zubů kartáčkem bez stresů z používání nějakého spreje.

Na trhu máme také plno druhů speciálních granulí, které jsou o něco větší, aby je pes musel pořádně rozkousat. Kousáním si sám odstraňuje zubní plak a následně i kámen. Samozřejmě jsou i různé pochoutky, které našim mazlíčkům chutnají nejvíce. Jedná se o žvýkací kosti, enzymatické plátky, tyčinky, žvýkací kříže, mátové lístečky a mnoho dalších.

Sama se vždy snažím na svých psech vyzkoušet různé přípravky na čištění zubů. Od těch nejlevnějších zubních past za nějakých osmdesát korun až po ty celkem drahé, které stojí okolo tisíce korun. Nechci prodávat v salonu něco takového dříve, než sama vyzkouším, zda se dobře aplikuje, chutná pejskům a v neposlední řadě i pomáhá.