Jedno slunečné dopoledne přišel se svým foxteriérem Baltazarem do salonu mladý myslivec. Byl vysoký, měl zelený klobouk s pérkem, kamizolu, krátké kalhoty pod kolena, takzvané golfky, a pod nimi vykukovaly velmi chlupaté nohy.

Zelené ponožky koukaly z kožených bot. Přes rameno se mu houpala lovecká brašna. Jak jsem se později dozvěděla, brašna byla z dančí kůže. Na krku se mu pohupovala píšťalka z jeleního parůžku. Ochotně mi předvedl různé tóny a zvuky na píšťalku, které si málokdo dovede představit. V obchodech se prý dají koupit píšťalky z paroží, například ze srnčího, ale i takové, které mají ozdobné patky a různé vábničky. To já neměla ani tušení, že se dá paroží využít i takovýmto způsobem. Nejsem přeci žádný myslivec, abych měla tyto znalosti. Poté jsem myslivci na oplátku ukázala, jaké nabízím v obchodě píšťalky já. Žádná z nich se té jeho nedokázala vyrovnat. Jelení parůžek zvítězil na plné čáře.

A nyní se dostaneme k tomu, proč navštívil náš salon. Baltazara chtěl vykoupat a ostříhat. Doporučila jsem mu, že by se srst měla nejdříve vytrimovat. Majitel tuto úpravu vůbec neznal. Trimování je speciální úprava srsti hrubosrstých plemen. Spočívá ve vytrhávání odumřelé srsti, včetně kořínků. Odumřelá srst sama nevypadá, je potřeba jí vyčesat. Správně trimovaní psi nelínají. Nemáte tedy po celém domě či autě chlupy. Pejska to vůbec nebolí, jak si většina nezkušených majitelů myslí, a proto radši dají psa ostříhat. Tím mu nevědomky ubližují, někteří psi pak mohou mít problémy natolik vážné, že chodí k veterináři a podstupují léčbu. Když už se lidé rozhodnou pro nějaké plemeno, tak by bylo potřeba se o něm co nejvíce dozvědět, nebo si nechat poradit v saloně. Díky tomuto trimování srst hrubne a stává se odolnější vůči vlivům okolí. Pokud se hrubosrsté plemeno ostříhá, tak nedochází ke správné výměně chlupů, jeho srst plstnatí a ztrácí svou ochrannou funkci. Pes bude například při dešti více mokrý, při úpravě trimováním voda při dešti zteče po chlupech dolů, jako po plášti.

Ze všeho nejdříve se začalo trimováním. Sám majitel si ho vyzkoušel. Viděl, že je to psu příjemné. Ten se natáčel na strany, myslel si, že ho jen drbeme. Po vytrimování byl o něco menší, srsti měl méně. Ta, která byla uvolněná, byla pryč.

Na koupel byl vybrán mátový šampon s kondicionérem. Máta má zelenou barvu, a tak zcela zapadala do myslivcova lesního světa. Mátový šampon má v letních měsících osvěžující účinky, včetně účinků repelentních. Tuto vůni nemají rádi komáři a hlavně klíšťata, kterých jsou lesy i louky plné. Koupání proběhlo úspěšně, pes byl spokojený a vděčný za takové letní osvěžení.

Poté jsem psa osušila do ručníku, co nejvíce jsem vytřela srst a psa dala na stůl. Nachystala jsem fén, hřebeny, kartáče. Měli jste vidět to zděšení v očích myslivce. Jeho pes, který neustále běhá za zvěří, se přece nebude fénovat jako nějaká slečinka. Poté se dlouze zadíval z okna. „Mám lepší nápad,“ prohlásil. „Je slunečný den a pes určitě uschne lépe venku na slunci než zde, aby se fénoval.“ Pokývala jsem hlavou, i když můj profesionální názor byl poněkud jiný. Srst se určitě na ulici zapráší, a já si pak se ztupím drahé stříhací nástroje. Myslivec trval na svém, dal Baltazarovi obojek, vodítko a šel s ním ven. Já mezitím uklidila po koupání, dala jsem usušit ručníky ven na slunce a čekala na návrat zákazníka.

Po 15 minutách čekání jsem se rozhodla, že se půjdu podívat, kde je můj zákazník. Srst již musí být dávno proschlá, ne-li již úplně suchá. Vyjdu na ulici, a co nevidím. Myslivec běhá se psem po ulici 100 metrů sem a tam. Nevěřícně koukám. Po dalších uběhnutých metrech již smíchy nevydržím. Zastavím běžce a ptám se, co to tady provádí. „No, když budeme běhat sem a tam, rychleji srst uschne,“ řekl myslivec. Párkrát ještě běželi tam a zpět. Poklusem zaběhli do salonu a pak už následovalo dostříhání. V obchodě si zakoupil ještě postrojek na psa. Postroj na psa, neboli kšíry, jsou vhodný pro psy, kteří tahají na obojku tak, až se škrtí. Jsou to takové pásky vedoucí přes hrudník až do půlky zad, kde je kroužek na připnutí vodítka. Pro některé psy je postroj vhodnější než obojek. V případě potřeby je možno lehce psa za takový postrojek zvednout, aniž byste mu ublížili. Na trhu samozřejmě existuje i plno dalších druhů. Ať se již jedná o postroj na saně, běhání, tah na kole a další.

Náš myslivec bude mít týden dovolenou. Jedou společně sjíždět řeku, Baltazar bude občas sem a tam plavat okolo lodě. Postroj bude prý ideální na to, aby ho lehce v případě potřeby zvedl zpět do lodi. Tak pěknou a klidnou plavbu.