V zimě, když leží všude bílá pokrývka, je pes celý nesvůj, kde je jeho pochoutka, doplněk stravy, čistič střev. Nebo je mu to úplně jedno a na trávu si nevzpomene? Názor většiny veterinářů je, že pes žere trávu, když mu v krmivu chybí hrubá vláknina. Ta je rostlinného původu a funguje jako kartáč na střeva. Pokud ji pes nemá, trpí zácpou, a má různé nemoci střev. Proč tedy pes v zimě tento doplněk stravy nevyhledává? Sníh přeci neleží celou zimu, a když už, proč nehrabe jako srnka, aby ulevil své zácpě a nějakou trávu si našel. Není snad čerstvá, sytě zelená? Jeho majitel určitě krmí stejným krmivem, ať je zima, nebo léto. Další názor je takový, že pes žere trávu při překyseleném žaludku, aby se mu lépe zvracelo, hlavně ostrou. Znamená to snad, že se žaludek překyseluje, jen když je všude dostatek trávy? Většina psů v zimním období trávu nežere.

Jiný názor je, že když pes žere trávu, bude pršet. S takovou teorií by v místě mého bydliště musela být den co den povodeň. V létě si při venčení kolikrát připadám, že nemám na vodítku psa, ale že jsem na pastvě s kozou. Při vycházkách chodím a sleduji, že pes má svá oblíbená místečka, kde se rád napase. Pomlaskává, mrská ocasem a zároveň má i obavu, kdy mu to jeho mlsání už zarazím, že už půjdeme dál. Doma dostává kvalitní granule, které jak uvádí výrobce, jsou nutričně vyvážené. Obsahují vše potřebné, hlavně maso, poté ovoce, zeleninu, palmový olej, semena chia, ba i bylinky – kopřivu, heřmánek, fenykl a bůh ví, co ještě. Kdo by tomu ale na druhou stranu věřil. Věřím pouze ceně, kterou zaplatím, a není zrovna malá. Naši psi mají rádi syrovou mrkev, okurky, jablka, banány a v létě jahody a maliny. Jsou to labužníci. Na zahradě by vše ozobávali, a tak nezbývá, než v období sklizně je nechat přivázané na vodítku. Nejdřív sklízím já, a pak až psi běží paběrkovat. Názvy druhů ovoce a zeleniny mají ve svých hlavách perfektně naučené. Občas se doma zeptám dětí, kdo si dá jablko. Ještě než odpoví, přibíhají oba psi, a až poté se dostaví odpověď od dětí. Někdy si pomyslím, jak je dobře, že majitelé si neberou psy do obchodu. Že by vše očůrali, to je jasné. Ale představte si, jak by loudili jako děti u sladkostí. Pak by se posadili u ovoce, zeleniny a sliny by jim kapaly. Zkrátka by to byla legrace, ale jen na chvíli. Poté by následovalo loudění v uzeninách a sýrech. Domů by nás vezl s nákupem kamión, a druhý den bych šla o žebrácké holi jako v pohádce.

A nyní se vrátím opět k trávě. Můj názor je, že některým psům prostě a jednoduše chutná. Mně také jako dítěti chutnal šťovík, rebarbora a měla jsem ráda nektar z květů hluchavky. Proč by psům neměla chutnat zelená tráva? Náš pes ji vyhledává i v zimě. Pokud při procházce objeví, že někde ze sněhu trčí jeho oblíbená tráva, nemešká a hned ji ukousne. Ještě nikdy se po ní nepozvracel. Každý pes je ale jiný, jako jsme my lidé. Letos jsem se rozhodla, že si na to pěkně posvítím a zjistím přesně, jaký druh trávy žere. Pak na četné dotazy, proč pes žere trávu, odpovím snad i něco jiného, než všichni zkušení veterináři. Například, že psi žerou ostrou na žaludek, měkkou jarní na chuť a další třeba na dobré kakání…