…na bolení v krku, vykoupat psa v oleji a mnoho dalšího. Vše toto je v dnešním světě možné, jen málo kdo o tom ví. Bylinky a jejich síla se vrací, jsou mezi lidmi stále populárnější.

Návrat k přírodě ve světě plné syntetiky a chemie dostává pomalu zelenou. Vždy se říkalo, že pokud šampon málo pění, máte hodně špinavé vlasy. U psů zase, že je hodně nečistá srst. Dnes už vím, že toto není tak docela pravda. Některý šampon pění více a jiný méně. Vše je dáno složením výrobku a množstvím tenzidů v něm. Tenzidy jsou součástí našich životů a nelze se jim vyhnout. Pokud o nich alespoň něco málo víme, můžeme je i občas obejít. Jsou skoro ve všech čistících a úklidových prostředcích. Bez nich by si člověk těžko umyl ruce, nádobí, auto, vypral prádlo. Tenzid pění a odmašťuje, ale také ničí přírodu.

Na koupání psů každý majitel používá různé přípravky, počínaje šampony, balzámy, kondicionéry. Každý stále hledá a žádá něco lepšího. Samozřejmě i cena je dražší. Hlavně, aby už náš pejsek měl krásnou srst, neměl blechy, klíšťata. V úvahu by měl každý majitel vzít i genetickou výbavu. Jaké měl jejich pejsek vlastně psí rodiče.

V poslední době chodí zákazníci s informací, že dostali u veterináře úplnou novinku proti klíšťatům. Tou je tableta, kterou pes sní a je po problému. Můj názor je ten, že vědomě nacpali do svého miláčka plno nebezpečné chemie. Vždy je nutné si důkladně prostudovat příbalový letáček. Pokud jsou tam nějaké omezení jako například nevhodné pro štěňata, kojící a březí fenky, tak je tam vždy něco v nepořádku. Není to úplně neškodné ani pro zdravého pejska.

Já jsem už před čtyřmi roky přestala dávat svým psům různé agresivní přípravky, jako jsou chemické obojky a pipety. Nežádoucí reakce jsem viděla u obou. Každý měl jiné. Jeden pes měl po antiparazitním obojku na krku boule. Druhému psu po aplikované pipetě na klíšťata vypadala v místě nanesení srst a dostal zánět do očí. Jsou samozřejmě i pejsci, kteří nemají žádné viditelné vedlejší účinky. U koček se občas stane, že se otřou o pejska, který měl aplikovanou pipetu. Kočičce je špatně, protože se přiotrávila.

Z tohoto důvodu jsem začala používat přírodní přípravky. Zabírají a i příjemně voní po levanduli, tymiánu, citrusových plodech i rozmarýnu. V přítomnosti psa ani já nechytnu žádné klíště. Za sezonu má tak jedno až dvě klíšťata. Na to, že používám bylinky, je to dobrý výsledek. Proč nevyužít přírodu, která nám nabízí své kouzlo.

Na chemické složení výrobků si paraziti časem zvyknou a výrobci opět vyrobí něco nového a také něco agresivnějšího. To máte jako s nemocemi u lidí. Stále se používá více antibiotik, které již špatně účinkují. Lidé mají postupně alergie na různé obsažené látky v nich. Opět jsem toto zažila u svého syna, tak vím, o čem píšu.

Na plno začínajících nemocí jdou používat bylinky. Lidé se pomalu vrací k přírodě, dokonce už i někteří výrobci léků. Například na bolení v krku pomůže dobře šalvěj, kterou rozžvýkáte v puse. Můžete si z ní také uvařit čaj s kouskem zázvoru, osladit medem, přidat hřebíček se skořicí.

O tom, že se dá pes vykoupat v oleji, jsem se dozvěděla na školení. Moc jsem tomu nevěřila, ale po názorné ukázce a samotném vyzkoušení doma jsem uvěřila. Myslela jsem si, že koupaný pejsek bude mít po olejové koupeli mastnou srst. Vše bylo ale naopak. Srst byla krásná, lesklá, příjemná na dotek, rychleji se usušila. Na koupání stačilo jen malé množství přípravku, které se rozředilo s vodou a naneslo na srst. Stačilo lehce promasírovat a z pejska stékala špinavá voda. Žádné další přípravky už nebyly potřeba.

O tom, že přípravek je bezpečný i pro štěňátka není pochyb. Veškeré blechy usmrtí, a pokud se stane, že přeci jen nějaká potvůrka uteče, nevadí. Mycí olej použitý na srst způsobil jednu věc. Blecha se už dál nemůže rozmnožovat. Přípravek působí na hormonální rozmnožovací systém. Žádná vajíčka, larvy, kukly a už žádná invaze blech, u kterých je největším problémem rychlé množení. Dospělá blecha klade vajíčka do srsti, a jak pejsek běhá po bytě, bleší vajíčka vypadnou. Potom se z nich vylíhnou larvy, které se zavrtají do koberců, pelíšků. Zhruba za měsíc blechy opět zaútočí jak predátoři a vy opět použijete z neznalosti nějakou pipetu. Vše se začne točit zase dokola a začíná boj s větrnými mlýny.